Sen kummempia selittämättä, hyvät naiset ja herrat, tässä olisi kaikki vuoden 2013 asukuvat yhdessä läjässä. Olkoon tämä pläjäys teille inspiraatioksi ja itselleni nostalgian kiteytykseksi. Ja haluan tietenkin kuulla teidän lempparit!
Vuonna 2014 tietysti jotain tuplasti koleempaa, triplasti makeempaa.









































































Onko vuodessa loppujen lopuksi muuttunut mikään? Rusketus on ainakin karissut tiehensä. Ja näiden kuvien perusteella minusta on loppuvuonna tullut oikea tylsimys.
Lupaan skarpata. Olla enemmän yksisarvinen ja vähemmän tylsä.
-Henriikka
Kuvat:
Eino Manner (tammikuu 2, huhtikuu 1,2 ja toukokuu 9)
Aleksander Lazarevski (heinäkuu 4,6,7 ja elokuu 3)
Janne Simojoki (Loput, KIITOS!)
Kalenterikuukaudet Julian blogista
Aleksander Lazarevski (heinäkuu 4,6,7 ja elokuu 3)
Janne Simojoki (Loput, KIITOS!)
Kalenterikuukaudet Julian blogista
Hahaa mie muistan kun jostain näin tuon ihan ekan kuvan, se oli nii hieno, että palasin aina katsomaan sitä. Sen jälkeen etsin mistä tämä kuva on peräisin ja löysin blogiisi.
Täällä vaan ihastelen siun tyyliä. Kumpa itellekin löytyis se oma tyyli josta tunnistais et tuo on kyllä ihan miuta.
No onpa hauska muisto! Mukavaa, että palasit ja laitat aina niin mukavia kommentteja. Kiitos.
Kyllä se tyylikin siitä muotoutuu, kun jaksaa innostua ja yrittää.
kaikki on ihania, mutta ehdottomia lemppareita huhtikuun eka, toukokuun yhdeksäs (kovasti haluaisin tuollaisen hupparin) ja lokakuun viimeinen. :)
Se on niin mielenkiintoista, kun kaikilla on niin eri mielipiteet. Sä selkeästi tykkäät sellaisista vähän poikamaisemmista ja sporttisemmista lookeista :–)
Mistä oi mistä olet löytänyt tuommoisia ihania farkkuja!!
MITÄ MITÄ! No minäpä kerron. Näissä kuvissa esiintyy tiukkoja farkkuja, ne on kaikki Levikseltä. Demi Curve -mallisto on juuri minulle tehty. Kaikki kuvien löysät farkut on kirppiksiltä, paitsi yhdet appiukon vanhat haha.
Upeita asuja kaikki! ♡ Sulla on niin ihanan omanlainen tyyli.
Voi kiitos! ! Ja hei, olipa itselläskin viime vuodelta aivan ihania asuja blogissa.
aivan tajuttoman makeita asuja kaikki,en kestä!! mahdotonta valita yksi mutta ainakin elokuun punainen jakku piristää silmää näin tammikuun pimeydessä :)
ps. osa kuvista näkyy mulla puhelinta käyttäen edelleen väärillä kuvasuhteilla. olenko ainoa? mistä lie johtuu että tosiaan vain osa kuvista. esimerkiksi kesäkuun toinen.
pps. oot paras!!
Mullakin toi kesäkuun toka on jokseenki venähtäny. Kummaa, sillä muut kuvat näkyy oikeassa suhteessa.
Mutta hyvä kuvia silti. Tammikuun eka on ehottomasti ihanin!
HITSIVIE! Yritän saada asian korjatuksi, tosi tyhmää. Yritän saada kuntoon. Kiitos, että informoitte. Aina eri selaimilla ja kännyköillä kun näyttää eriltä.
Kiitos molemmille infosta ja kehuista.
Sulla on kyllä tosi kiva, tunnistettava ja omannäköinen tyyli. On tosi virkistävän näköistä,kun jokaisesta asusta löytyy myös vähän huumoria. Huomaa, että pukeutumisesti on luontevaa, etkä ähki peilin edessä pohtien, mitä muut siitä miettivät. Saatan erehtyäkin, mutta tällainen kuva välittyy :) Pidä tuo ihana tyylisi!
Huumori pitää tiellä. Mun mielestä on ihana, kun pukeutumisellakin voi tuoda leikkisyyttä elämään. Ihmisten pitäisi enemmän uskaltaa asettaa itsensä sopivasti nauraunalaiseksi.
Kiitos.
Mun lemppari on kesäkuun toka kuva leopardihousuilla. Myös maaliskuun 4, toukokuun 4 ja toukokuun 9 ilahduttaa! Oot bjyydi!
Voi Olga. Tiesin heti, että se oot sinä, kun luki ”bjyydi”.
Ei vitsi sun tyyli on ihana! :—–) Osaisipa itsekkin yhdistellä vaatteita noin kivasti ja omistaisimpa edes yhtä kivoja vaatteita!
Kiitos Essi. Olipa kivoja sanoja. Mä uskan, että jokainen meistä on jotenkin tyytymätön vaatekaappiinsa, niin minäkin.
maaliskuun eka ja syyskuun vika! olet varsin upea. :3
Maaliskuun eka on omia lemppareitakin. Ja hauskaa on, että syyskuun vikan voisin hyvin kuvitella sun päällesi.
Siis, kääk! Koitin pitää kirjaa kuvista, mitkä sävähdytti, mutta pakko se on sanoa; listasta löytyy joka kuukaudelta vähintään kolmea asua, jotka munsta on parraita!
Lyhemmin sanottuna, sullon niin hieno tyyli, ettei pysty sorsimaan osia asuja listasta poijes. Kertakaikkiaan, hymy tuli takasi huulille ja nämä iloa, valoa täynnä olevat kuvat piristi kyllä tätä synkkää tammikuista iltaa.
Kiitos ja kumarrus, niin asukuvista, hymystä huulilla, kuin myös inspiraatiosta!
Haha, ihan huippu kommentti, kiitos sinulle piristyksestä, josta riittää vieläkin iloa. Tosi kiva kuulla, että niinkin ”pinnallisista” asioista kuin vaatteet, voi joku saada iloa arkeena ja elämäänsä. Kiitos.
Lempparini olivat toukokuun kuva, jossa sullon huikeen ihana keltainen paita ja sit kesäkuun kiva, jossa oot pukeutunut maailman sympaattisimpaan vaaleanpunaiseen surffing-paitaan ja upeeseen farkkuun. Ps. Oon joskus kuullut, että hymy on ihmisen kaunein asuste ja uskallan väittää, että sinussa sen kyllä voi nähdä totena. Olet ihana!
Snoopy surffing -paita kunniaan! Kiitos sinulle. Ja tiedätkö, oon vasta itsekin parin viime vuoden aikana oppinut hymyilemään ihan kunnolla ja nauramaan. Se tekee kyllä ihmisille NIIN hyvää.
varsinkin elokuun kolmas kuva on ihankuin jostain muotilehdestä! upeita ja inspiroivia asuja taas kerran!
Kiitos Santra. Se on omia suosikkejani, joskin välillä tuntuu, etten oikeasti ole ihan niin hieno nainen kuin siinä kuvassa hih.
Hui-kei-ta!
Olen puhunut.
No mutta Mimmi. KIITOS. Hyvä että puhuit.
elokuun eka ja midimekko+lenkkarit oli hauska kokonaisuus kanssa !!
Se on kyllä hauska huomata, miten kaikilla on ihan eri lempparit. Kiitos sinulle kaunis.
Voi vitsit, miten sä hehkut kaikissa kuvissa. Ihan jotain yliluonnollista iloa ja onnea :)
Voi kiitos Outi. Taidan elää aika onnellista elämää. Ei ole tarvetta vääntää suuta mutrulle.
Olet kyllä aikamoisen inspiroiva tyyppi! Kiitos siitä!! Jaksamista bloggaamiseen tällekin vuodelle, teet meidän lukijoiden arjesta himpun verran vielä parempaa :)
Asiaan, oli kyllä ihan superhienoja asuja (ja sitten jotain, joita ei voisi omalle kohdalle kuvitella, mutta se on vaan hyvä!) Jotain jäi hampaankoloonkin: nuo nilkkakorut on niin tajuttoman päheet, mistä olitkaan hommannut ne?
Kiva saada ”jaksamista”. Silloin huomaa, että kommentoija oikeesti tiedostaa, kuinka paljon kirjoittajalla menee aikaa näiden juttujen vääntämiseen.
On ilo ja kunnia tuoda sun ja ehk muidenkin arkeen pieniä ilonhippuja.
pssst! Nilkkakorut on henkkamaukasta, ostettu kesällä 2012.
Nahkahousut ja pinkki pusero tammikuulta! Oijoi mikä yhdistelmä, noi nahkahousut ♥
Nahkahousut, jotka sydän väristen puin ensi kerran jalkaani (koska kaikki olivat epäilleet, että näin lyhyt ihminen näyttää niissä naurettavalta). Kiitos!
huhtikuun toka!
Huhtikuun toka on kyllä poikkeuksellinenkin. En ikinä käytä värikkäitä sukkahousuja. Pitäis ehkä. Näyttää ihan kivalta.
ekan jonos syyskuun vika harmaa kolttu ja marraskuun neljäs Marimekko-kolttu! ahhahaaa:D
mira
MIRA-MURU <3 kirjaan ylös.
Ää kuinka ihania kuvia! Olet sinä sitten nätti ihminen :)
Nyt minäkin aivan ihastuin tuohon Dioriittiin. Voisitkos millään kertoa millä tavalla tuo hiha on siihen tehty, siis meneekö siinä mitään saumoja missään tai mitenkään… Äh, onpas sekavannäkönen kysymys, jospa tajusit mitä tarkotin? :D
No mutta kovin paljon kiitoksia. Oon ihan häkeltynyt miten moni on kommentoinut mun hassuja asuja.
Ja dioriitti on upein, dippadappadaaa. Vaikea on selittää sen kaavoja, mutta toinen puoli on normaali ja sitten se pitkä hiha on ikään kuin leikattu ja ommeltu erillisenä palana mekkoon kiinni. Vyö kulkee mekkoon tehtyjen pienten reikien kautta ja tekee mekosta näin istuvan. Tässä on lisäkuvia:
https://aamukahvilla.fi/2013/06/marimekko-dioriitti-ja-kultahippu/
Voi kiitoksia selityksestä! Nyt eikun yo-mekkoa tekemään..
Ja nyt vasta huomaan että oon kuvia kehunu kun piti sanoo asuja. Ihania asuja! Oot kyllä mun tyyli-idoli :)
Heinäkuun viides ja marraskuun neljäs mun suosikit. Sun päällä kyllä jos minkälainen vaatekappale näyttää yllättävän hyvältä :D
”Yllättävän hyvältä” oli huikee ilmaus. Voin kuitenkin kertoa, että kaikki vaatteet ei todellakaan näytä mun päällä hyvältä.
Olet Henriikka upea ja asusi todella inspiroivia, kiitos niistä.
Olen kiitollinen siitä, että saan olla pienenä palikkana maailmassa inspiraatiota jakamassa.
apua! miten ihania kuvia ja asuja, en edes osaa valita lempparia kun niin kovasti olivat kaikki mieleen :–) hyvää uutta vuotta henriikka!
Sinä Paju se vasta olet ihana nainen, kiitos.
Oon suuri Gwen Stefanin fani ollu jo pian 20 vuotta ja tohon helmikuun tokaan oot saanu ikuistettua sitä samaa tyyliä mikä kyseisellä naisella oli varsinkin Tragic kingdom -levyn aikoihin. Tykkään!! Ja tuo toukokuun eka. Näin sut sillon livenä ja oon kirjottanu tän jo aikasemminkin: käänsit pään.
APUA! Käänsin pään? Käänsin pään mihin? Tunnenko sinut? Hämmennyin täysin, tarkoitukseni ei ollut varmasti olla töykeä. Yrititkö tervehtiä ja käänsin pääni pois? Ei minkäänlaista muistikuvaa. Suurpahoittelut.
Ja kiitos ihanasta Gwen-vertauksesta. G on upea nainen.
Sait mun pään kääntymään!! Pahoittelut TODELLA huonosta sanavalinnasta! :)
Henriikka, wau! Miksen ole löytänyt Sinua aikaisemmin :-)
Voi miten ihana kommentti. Onneksi löysit nyt.
aijai, mä niin tykkään sun tyylistä! ja sinusta, tietty. ps. jos joskus kykenet luopumaan tuosta harmaasta collegesta, jossa lukee ”chocolate”, voisin adoptoida sen ilomielin… :)))
Hoi roosa, Voi pusuroosa.
Kiitän ja kumarran. Ja valitan, että kun pystyin naamani sellaiseen hyvyyn vääntämään, että ystäväni Eino luopui paidastaan ja antoi sen minulle, niin en millään pysty siitä luopumaan.
ehdoton lemppari on marraskuun viimeinen! (ooh mikä lätsä) ja marraskuun toinen on myös iihana, mistähän löytyisi moiset lintukorvakorut?
Hupsista! Korvakoruthan löytyivät uudemmasta postauksesta, täytyykin tilata! Jee! :)
Ei ei ei, en saa edes katsoa noita kuvia ennen kuin syntyy hirmuinen huokailukohtaus ihan vain silkasta ihastuksesta. Nyt vannon itselleni etten ala taas löpisemään kuinka ihana pukeutumistyylisi on, tiedät varmasti mitä siitä ajattelen. Se on täydellistä. Tiivistetty kommentti, kerrankin, mutta yritän nyt edes tämän ainoan kerran kokeilla miltä tuntuu jättää selitykset sivuun!
Mitä ihmettä! Eipäs huokailla siellä. Töpinäksi vaan ja kirppiksille. Kiitos taas kerran Kiia.
[…] vuodelta 2012: osa 1, osa 2, vuodelta 2013, vuodelta 2014, vuodelta 2015 Kuvat 1, 19 & 22: Dorit Salutskij, kuva 16: Joonas […]
[…] vuodelta 2012: osa 1, osa 2, vuodelta 2013, vuodelta 2014, vuodelta 2015, vuodelta 2016, vuodelta […]