
Aikaansaaminen innostaa, asioiden hoitaminen puuduttaa. Onko oikeasti mitään tylsempää kuin asioiden hoitaminen? Sellaisten pakollisten asioiden saattaaminen päätökseen tehtävälistalta: hammaslääkärissä käynti, uusien sukkien (ja kaiken muun aika tylsän mutta tarpeellisen) osto, tulostinmusteen uusinta, tietokoneen perusputsaus ja akun vaihto… ja puhun nyt nimenomaan sellaisista asioista, jotka vaativat poistumista kotoa.
Tänään olen hoitanut asioita. Olen huomannut, että pienten, yksittäisten asioiden hoitaminen silloin tällöin ei tuo arkeen yhtään iloa. Se on pelkkää lisävaivaa. Mutta kun asioita hoitaa monta tuntia putkeen organisoidusti, niin asioita oikeasti tapahtuu tehokkaasti ja niin, että käytettyjen tuntien jälkeen on olo, että johan tässä saatiin aikaan!


Lista asioista, jotka hoidin tänään välillä 12.00–15.00:
– Uusien mustien rintsikoiden osto. Kolmet samalla kertaa ja vanhat tekstiilikierrätykseen
– Facebook-kirppikseltä ostetun vihreän villapaidan haku
– Facebook-kirppikseltä Stellalta ostetun lasisetin ja joogamaton haku
– Kahden varaamani kirjan nouto kirjakaupasta (Napoli-sarjan kakkonen & Kaikki Anteeksi)
– Puhelimen vienti huoltoon ja akunvaihtoon (Eerikinkadun iTapsa, hah)
– Varattujen sandaalien haku Partioaitasta
– Pienten korvisnappien osto kultakaupasta kaikkien kadonneiden tilalle
– Kaksien uusien hanskojen osto: yhdet eräilyyn, toisen kaupunkimenoon
– Reikäkansion muovitaskujen etsintä Granitista – ei ollut
– Puhelimen haku huollosta
– Kahden paketin haku Postista (aamutakki ja rautakuuri)
– Reikäkansion muovitaskujen etsintä Verkkokauppa-comista – ei ollut
Periaatteessa aivan jäätävän tylsiä toimenpiteitä, mutta näin kerralla hoidettuna valmiista paketista saa yllättävän paljon kiksejä.


Vielä pitäisi esimerkiksi viedä muutama vaate pesulaan (ja pyykätä loput eri ohjelmilla) ja reppu korjaukseen vetoketjun vuoksi, kiikuttaa parit kengät suutarille (ja lankata sekä huoltaa loput), kantaa kassillinen kestokasseja kierrätykseen, kantaa kassillinen vaatteita kierrätykseen, huoltaa toinen pyörä ja kantaa pyörävarastoon, käydä tekemässä viisumihakemukset Venäjälle ja Mongoliaan, käydä nostamassa rahaa Nepalin viisumia varten, viedä kesäkengät ja -takit kanahäkkiin, käydä teroittamassa luistimet… Ja käydä ostamassa niitä reikäkansion muovitaskuja jostain, missä niitä oikeasti on.
Lisäksi miljoona muuta asiaa, jotka alkavatkin jo pian ahdistaa, jos vielä keksin lisää.

Yhden Facebook-kirppiksen noudon ajattelin ulkoistaa Jannelle. Terveisiä vaan! Sieltä olisi tulossa meille hieno lasikannu, muutama lasit ja yhdet ottimet. Ilahdut taatusti.
-Henriikka
Hahh vaikuttava lista. Mä jättäisin laiskuuttani ton kesäkenkien viemisen välistä, perustellen että kohtahan on jo kesä !
…. olen kovaa vauhtia tekemässä ihan samaa… eikä ole kovin montaa muutakaan asiaa listalta tehty…
Muuttaminen on tylsintä ja raskainta!:D
Tätä ei kai sais sanoa ääneen, mutta musta se on oikeestaan vähän ihanaa :O Kenenkään muun mielestä ei.
[…] heräsin 05:30 ja lähdin koko päiväksi projektipäälliköksi erään asiakkaan kuvauksiin. Keskiviikko meni asioita hoitaessa ja eilinen oli pyhitetty pakkaamiselle ja projektien paketoimiselle ja sijaistuksien […]
Mitä on tietokoneen perusputsaus?
Yritän tasaisin väliajoin käydä putsaamassa kaikki noi tuuletusreiät ja liitinreiät ja näppikset ymsyms. Siis ihan oikeasti konkreettinen tietokoneen perusputsaus. Ei siis puhutan mistään sähköisestä, vaan ihan ulkoisesta siivoamisesta.